Srdce Hrádku
Hrádek u Rokycan / studie 2024 / spoluautor: Jaroslav Malý / konzultace zahradní architektura: Simona Rühmkorf / konzultace doprava: Jiří Sobol
Revitalizace veřejného prostoru centrální části postindustriálního městečka vybudovaného v duchu socialistického realismu má být prvním krokem k nové identitě města s doznívajícím těžkým hutním průmyslem. Cílem je zesílit identifikaci občanů s místem, kde žijí a zmírnit nyní značnou fluktuaci obyvatelstva v centrálním sídlišti, a podtrhnout pozitivní potenciál místa v blízkosti divoké přírody Brdské vrchoviny, s velmi dobrou dopravní dostupností do okresního i krajského města. Návrh staví na existujících pozitivech, které dále rozvíjí a zhodnocuje. Základní městská osa je povýšena do podoby městského bulváru se zelení, integrující parkovací místa. Z hlediska dopravy dominuje bulváru jeho zklidnění, zúžení profilů a osazení stromy jako přirozenými zpomalovači. Ve dvou uzlových bodech jsou pak vytvořeny tzv. "sdílené zóny" jako místa vzájemného respektu řidičů i pěších, které umožňují flexibilní a bezpečné přecházení. Ve zbytku bulváru je vytvořeno několik dalších přechodů pro pěší, profil umožňuje též integraci významné cyklostezky. Bulvár vrcholí upraveným náměstím, které akcentuje dominantu kulturního domu formou komponovaného průhledu. Náměstí je dále definováno pravidelným nízkým stromořadím po jeho obvodu coby archetyp malého městečka, centrální část střídá slunné a stinné plochy a nové členění přináší maximální vzájemnou propojenost jeho dílčích částí. Reprezentativní dojem náměstí posiluje přesunutí části parkování z náměstí do horní části bulváru, v blízkosti náměstí. Intenzivnější parkování je umístěno také v dolní části bulváru u městských vil s občanskou vybaveností. Samotný prostor mezi vilami je pojatý jako městský park, průchozí, přehledný a tudíž bezpečný. Park integruje aktivity jako dětské hřiště, vodní prvek, grilovací místo atd.
Pozornost je věnována také plochám mezi bytovými domy, které se dnes vyznačují anonymitou a živelným parkováním. Reorganizací parkování a prací se zelení jsou v nich definovány polosoukromé prostory podobné vnitroblokům. V nich je ponechána rezerva na budoucí možnost realizace soukromých zahrádek, které mohou oživit a zhodnotit přízemní byty. Cílem je místa znovu pojmenovat a zvýšit sociální dohled a tím bezpečnost. Návrh je koncipován tak, aby umožnil co nejflexibilnější etapizaci a byl spojen s průběžným procesem zapojení veřejnosti do vývoje návrhu od úvodního dotazníkového šetření, přes veřejnou prezentaci konceptu s možností dodatečného sběru podnětů do interaktivních map. Ve snaze o co nejširší přijetí návrhu ze strany veřejnosti , které má ideálně zajistit kontinuitu vývoje této dlouhodobé investice je i vytvoření názvu projektu "Srdce Hrádku". To aby se co nejlépe pamatovalo.